Potřebujete poradit?      5ef204cb1c60769bfb9d50bc93eaacd3.svg  +420 702 708 980  d3ec1980e56536e6a6991f4458946fcf.svg  eshop@thechillidoctor.sk

Chilli vločky

Drvené čili papričky na menšie kúsky vo forme vločiek. Toto korenie sa stalo veľmi populárne. V Spojených štátoch amerických je dokonca štandardom ich mať na stole vedľa soli a korenia. Vo vločkách je často vysoký podiel semien. Drvené čili môžete použiť ľubovoľne na varenie, napríklad na mäso alebo korenenie pokrmov rovnako ako soľou a korením.

Red Jalapeño chilli vločky 30 g

-14 %
Red Jalapeño chilli vločky 30 g

Stredne pálivé mexické papričky Jalapeño patria k najznámejšiemu druhu chilli na svete. Červené Jalapeño sú plne dozreté. Majú plnšiu paprikovú chuť a výraznejšiu sladkosť ako tá zelená. Drvené vločky z červených Jalapeño sa hodia prakticky do všetkých jedál, do ktorých by ste bežne pridali mletú papriku. Navyše im ale pridajú príjemnú, však výraznú hrejivosť.

 

Zloženie Red Jalapeño chilli papričky 100 %.
Pálivosť
  • 2
SHU jednotky 10 000
Krajina pôvodu Mexiko
Bežná cena: 2,70 €
Cena za 1 ks s DPH: 2,32 €
 
Popis

Red Jalapeño chilli vločky 30 g

Mexická nestarnúca chilli klasika

Tieto najznámejšie chilli papričky na svete netreba predstavovať. Jalapeño odrody Capsicum annuum (paprika kríčková) dostali názov podľa mesta Xalapa (niekedy nazývané tiez Jalapa) v mexickom meste Veracruz. Vedeli ste ale, že v Mexiku sú výrazom Jalapeño označované papričky iba v naloženom stave? Čerstvým zeleným plodom hovoríme "cuaresmenos" (podľa mexického katolíckeho sviatku Lent čiže Cuaresma, ktory trvá 40 dní a mnohí sa počas neho vzdávajú konzumácie mäsa) alebo "chile gordo" (v preklade tučná paprika).

Hoci majú papričky Jalapeño nespočetné množstvo rôznych variantov líšiacich sa veľkosťou, chuťou a pálivosťou, typická Jalapeño je dlhá cca 8-10 cm s priemerom 2,5 cm. Má pretiahnutý zvončekovitý tvar s tupou a guľatou špičkou. Bežná pálivosť sa pohybuje okolo 8 000-10 000 SHU, slabšie druhy možu mať aj len 2 500 SHU. Vzhľadom k tomu, že táto paprička sa objavuje úplne všade - od najrôznejších omáčok až po hamburgery alebo pizzu - je to pre niektorých vrcholná skúsenosť s chilli. V porovnaní s ostatnými papričkami na Scovilleho stupnici, majú však stále čo doháňať.

Zelená Alebo červená?

Stretnúť sa môžeme s Jalapeño papričkami oboch farieb. Zelené Jalapeño sú papričky nedozreté. Sú viac pálivé a dlhšie vydržia. Preto na ne v čerstvej podobe narazíte častejšie ako na tie červené. Pre zaujímavosť, akonáhle sa na zelených papričkách utvoria jemné praskliny, dosiahla paprička vo svojej nezrelej dospelosti najlepšiu chuť (hoci niektorí považujú vrásky za známky nekvality). Po úplnom dozretí získajú červenú farbu.Červené Jalapeño maju plnšiu chuť, jemnejšiu štruktúru a výraznejšiu sladkosť. Bežne sú určené na skoré sušenie, alebo údenie - takto upravené sa nazývajú Chipotle.

Ochutnajte obľubené sušené papričky aztéckeho cisára

Jalapeño bolí považované za prvé a najstaršie kultivované plodiny na západnej pologuli a to este v čase pred aztéckymi civilizáciami. Aztékovia papričkám prikladali obrovský význam. Bežne chili sušili na slnku, čo však u Jalapeño kôli ich hrubej dužinatej šupke nebolo možné. Začali ich preto najskôr údiť a až potom sušiť. Vďaka tomu vznikli dnes známe Chipotle. Takto spracované Jalapeño sa stali v aztéckej ríši vysoko cenenou surovinou a boli využívané aj na prípravu jedál pre cisárske ceremoniály. Tradične z nich bola pre cisára a jeho hostí pripravovaná omáčka, ktorá obsahovala tiež paradajky, orechy, tekvicové semienka, čokoládu a karamel. Väčšinou sa podávala k zverine, morským plodom a hydine.

S Jalapeño neurobíte chybu v žiadnom jedle, ktorým sa chystáte pohostiť návštevu, rodinu alebo úplných chilli začiatočníkov. Červené sušené Jalapeño dodajú pokrmom výraznú, ale zároveň jemnejšiu hrejivosť a krásnu farbu. Vďaka svojej sladkastej paprikovej chuti sa hodia prakticky do všetkých jedál, v ktorých by ste bežne použili klasickú červenú mletú papriku. Zvýrazníte nimi chuť mletého mäsa, salsy, dusených pokrmov, steakov, vajec, alebo kuracieho mäsa. Ideálne sú samozrejme do tradičných mexických jedál, ako sú tacos, burritos, tamales, pokrmy z kukurice, fazule a najrôznejšie omáčky.

RÝCHLA DOPRAVA

Odosielame do 48 hod.

100 000 +

Spokojných zákazníkov

DOPRAVA ZADARMO

U objednávok nad 77 euro

BONUSOVÝ PROGRAM

Darčeky k vášmu nákupu