Potřebujete poradit?      5ef204cb1c60769bfb9d50bc93eaacd3.svg  +420 702 708 980  d3ec1980e56536e6a6991f4458946fcf.svg  eshop@thechillidoctor.sk

Tekutý mash

Tento druh chilli je bežný v USA a Ázii, ale ťažko ho budete hľadať v rámci EÚ. Čerstvé chilli papričky (zvyčajne 85-90% z hotového výrobku) sa rozdrvia spoločne so soľou a nechajú sa kvasiť po dobu 2 až 6 mesiacov alebo aj dlhšie. Výťažok z šupky, semienok a dužiny spoločne poskytnú intenzívnu a bohatú chuť. Ideálny na varenie.

Red Birds Eye chilli mash 200 ml

-14 %
Red Birds Eye chilli mash 200 ml

Tekutý čili mash z červených papričiek Red Tabasco s typickou ostrou a ľahko dymovou chuťou. Čerstvé papričky Tabasco sú pre svoju vysokú šťavnatosť ako stvorené k fermentácii a príprave omáčok.

Zloženie
Pálivosť
  • 3
SHU jednotky 50 000
Krajina pôvodu Peru
Bežná cena: 7,90 €
Cena za 1 ks s DPH: 6,79 €
Skladom Expedujeme 10.02.2023
Popis

Red Birds Eye chilli mash 200 ml

Spoznajte hlavnú hviezdu slávnej omáčky

Tentoraz žiadna omáčka, ale papričky samotné. Tieto menšie kužeľovité pretiahnuté papričky (dlhé asi 4 cm), typické svojim rastom na kríkoch , pochádzajú z Mexika. Pomenované boli podľa tunajšieho mesta Tabasco. Pri svojom zrení ponúkajú prehliadku širokej škály farieb. Zo svetlo žlto-zelenej v nezrelom stave sa menia na žltú, oranžovú, až po žiarivo červenú u plne zrelých plodov.

Paprička Tabasco je odroda Capsicum frutescens (papriky krovitej). V sušenom stave je známa pod názvom Red Amazon. Hoci dosahuje strednej pálivosti okolo 30 000-50 000 SHU, vášmu jedlu dokáže prepožičať skutočne ostrú chuť. Podobne ako niektoré ďalšie papričky tejto odrody (napr. Bird's eye), rastú jej plody smerom nahor. Ich chuť je ľahko dymová. Čerstvé Tabasco papričky sú na rozdiel od väčšiny ostatných čili, prekvapivo šťavnaté.

Tabasco papričky to nemali s rastom vždy ľahké. V 60. rokoch 20. storočia totiž väčšinu pestovateľských plôch napadol tzv. Vírus tabakovej mozaiky. V 70. rokoch preto bola vyšľachtená nová odroda Greenleaf Tabasco, odolná voči napadnutiu podobnými chorobami. Dnes sa tieto papričky najviac pestujú v Strednej a Južnej Amerike.

Tekutá Tabasco lahôdka

Tabasco papričky sú vhodné, aj vďaka svojej šťavnatosti, na prípravu rôznych dipov, salsa omáčok, marinád, alebo na mäsové pokrmy. A samozrejme na prípravu rovnomennej Tabasco omáčky, ktorá je jednou z najznámejších studených omáčok na svete.

Slávnu Tabasco omáčku prvýkrát vyrobila rodina McIlhennů na Averyho ostrove v Luisiane v roku 1868. Od tej doby až donedávna, sa tu pestovali všetky papričky určené na výrobu tejto omáčky. Kvôli každoročným hurikánom a výkyvom počasia, s ktorými sa Luisiana potýka, a tiež vplyvom stále rastúceho dopytu po tejto omáčke, začala rodina McIlhennů spolupracovať s farmármi, ktorí rozšírili kultiváciu tejto papričky tiež do Južnej a Strednej Ameriky, kam sa postupne presunula prevažná väčšina ich produkcie .

Čo je chilli mash? Čerstvé čili papričky sa rozdrvia spolu so soľou a nechajú sa fermentovať (kvasiť) po dobu 2-6 mesiacov. Výťažok z kože, semienok a dužiny spoločne poskytne intenzívnu a bohatú chuť. Občas sa pridá ocot kvôli zastaveniu fermentácie, ale inak chilli mash neobsahujú žiadne iné látky, alebo konzervanty. Používa sa na ďalšie spracovanie na výrobu omáčok, salsa, dipov, do jedál, pokrmov a mnoho ďalšieho.

Z nášho Red Tabasco mashe je napríklad vyrobená výborná fermentovaná omáčka Buffalo Hotsauce z produkcie firmy My Chilli. Skvele sa hodí k príprave svetovo známych Buffalo Wings.

RÝCHLA DOPRAVA

Odosielame do 48 hod.

100 000 +

Spokojných zákazníkov

DOPRAVA ZADARMO

U objednávok nad 77 euro

BONUSOVÝ PROGRAM

Darčeky k vášmu nákupu