Potřebujete poradit?      5ef204cb1c60769bfb9d50bc93eaacd3.svg  +420 702 708 980  d3ec1980e56536e6a6991f4458946fcf.svg  eshop@thechillidoctor.sk

Chilli v prášku

Čili korenie v prášku sú sušené čili papričky drvené na veľmi jemný prášok. Čili prášok má dlhú životnosť, pokiaľ sa skladuje vo vzduchotesnej nádobe mimo tepla a svetla. Má široké možnosti využitia v kuchyni a jedlu dodá pikantnú ostrosť s typickou príchuťou danej papričky.

Naga Bhut Jolokia chilli prášok 9 g

-14 %
Naga Bhut Jolokia chilli prášok 9 g

Týmto voňavým indickým papričkám sa tiež hovorí Ghost Chilli. Ich intenzívna a pretrvávajúca pálivosť vás totiž bude prenasledovať ešte pekne dlho. Skrátka, pálivosť našich papričiek Naga Bhut Jolokia, namletých na prášok vám z krku len tak nevymizne. Ich svieža ovocná chuť pripomína zelené jablká, marhule a ideálne sa preto dopĺňajú so sladkými, ovocnými či zeleninovými jedlami.

Zloženie Naga Bhut Jolokia chilli papričky 100 %
Pálivosť
  • 5
SHU jednotky 1 000 000
Krajina pôvodu Indie
Bežná cena: 3,90 €
Cena za 1 ks s DPH: 3,35 €
Skladom Expedujeme 10.02.2023
Popis

Naga Bhut Jolokia chilli prášok 9 g

Prvá paprička na svete, ktorá pokorila hranicu 1 milión SHU

Špicatá hviezda medzi papričkami. Jej pálivosť dosahuje až 1 041 427 SHU. Až do roku 2007 bola po dlhú dobu táto paprička považovaná za najštipľavejšiu zo všetkých. Bola prvá, ktorá prekročila hranicu 1 milióna SHU a spôsobila tým vo svete poriadny ošiaľ. O päť rokov neskôr bola v Južnej Karolíne skrížená s červenou papričkou Habanero, čím vznikla súčasná držiteľka oficiálneho rekordu v najštipľavejšej papričke sveta, vyšľachtená Carolina Reaper s pálivosťou raz tak väčšou ako má samotná Bhut Jolokia. Že sa vo svete chilli prekonáva jedna pálivosť za druhou svedčí aj fakt, že od roku 2016 už nie je Bhut Jolokia ani v prvej desiatke najpálivejších.

Nenechajte sa však týmto príbehom jednej prekonanej papričky zmiasť. Jej intenzívna a dlho trvajúca pálivosť zamotá hlavu nejednému chilli znalcovi.

Druhovo sa jedná o hybridného kríženca odrody Capsicum chinense (papriky čínskej) a Capsicum frutescens (papriky kríčkovitej). Pochádza z Bangladéša a pestuje sa prevažne v indických regiónoch.

Indický pomocník v liečiteľstve aj v boji s divokou zverou a duchmi

Je známa tiež ako Naga jolokia alebo Ghost chilli. Práve označenie "ghost" (čiže duch) získala v spojitosti s indickou mytológiou, ktorá verí, že človek sa po smrti stane duchom. Aby sa tento duch nepremenil v démona, používali Indovia vo svojich rituáloch práve chilli papričky. Veľa rokov sa snažili nájsť tú najštipľavejšiu, ktorá by mala proti démonom najväčšiu ochrannú silu. A Bhut Jolokia túto úlohu spoľahlivo zastala.

Okrem dochutenia mnohých bežných i tradičných pokrmov, má v Indii táto paprička vďaka svojim unikátnym vlastnostiam všestranné využitie. V liečiteľstve sa využíva ako homeopatický liek na veľa ochorení, predovšetkým žalúdočných. Pre miestnych obyvateľov je hrdinom v zime aj v lete. V chladnom období je konzumovaná pre svoje hrejivé účinky, v tropických horúčavách zasa podporuje tvorbu potu, ktorý účinne ochladzuje a znižuje teplotu organizmu.

V severovýchodnej Indii pomáha Bhut Jolokia domorodcom zaháňať divoké slony. Pridávajú ju do dymovníc, alebo ňou potierajú ochranné ploty. Všeobecne sa táto paprička využíva v dymových granátoch, alebo v sebaobranných pepper sprejoch.

Bhut Jolokia v kuchyni

Pokiaľ si na túto intenzívne pálivú záležitosť trúfnete, už v prvých okamihoch ucítite sviežu ovocnú chuť pripomínajúcu zelená jablká a marhule.

Bhut Jolokia papričky dodajú dlhotrvajúcu hrejivú iskru najrôznejším omáčkam, čatní, karí pokrmom, pizzi alebo kuraciemu mäsu. Výborne sa hodí na kvasenú zeleninu, takže až budete nabudúce nakladať uhorky alebo kapustu, nezabudnite pridať štipku tejto papričky.

RÝCHLA DOPRAVA

Odosielame do 48 hod.

100 000 +

Spokojných zákazníkov

DOPRAVA ZADARMO

U objednávok nad 77 euro

BONUSOVÝ PROGRAM

Darčeky k vášmu nákupu