Potřebujete poradit?      5ef204cb1c60769bfb9d50bc93eaacd3.svg  +420 702 708 980  d3ec1980e56536e6a6991f4458946fcf.svg  eshop@thechillidoctor.sk

Chilli vločky

Drvené čili papričky na menšie kúsky vo forme vločiek. Toto korenie sa stalo veľmi populárne. V Spojených štátoch amerických je dokonca štandardom ich mať na stole vedľa soli a korenia. Vo vločkách je často vysoký podiel semien. Drvené čili môžete použiť ľubovoľne na varenie, napríklad na mäso alebo korenenie pokrmov rovnako ako soľou a korením.

Green Jalapeño chilli vločky 30 g

-14 %
Green Jalapeño chilli vločky 30 g

Stredne pálivé mexické papričky Jalapeno patrí k najznámejšiemu druhu chilli na svete. Zelená Jalapeno sú nedozreté a sú viac pálivá ako tá červená. Drvené vločky týchto papričiek sa stanú obľúbeným pikantným korením vo vašej kuchyni s širokým univerzálnym využitím.

Zloženie Green Jalapeño chilli papričky 100 %.
Pálivosť
  • 2
SHU jednotky 10 000
Krajina pôvodu Mexiko
Bežná cena: 2,70 €
Cena za 1 ks s DPH: 2,32 €
Skladom Expedujeme 10.02.2023
Popis

Green Jalapeño chilli vločky 30 g

Mexická nestarnúci chilli klasika

Tieto najznámejšie chilli papričky na svete netreba predstavovať. Jalapeño odrody Capsicum annuum (papriky kríkové) dostali názov podľa mesta Xalapa (niekedy nazývané tiež Jalapa) v mexickom štáte Veracruz. Vedeli ste ale, že v Mexiku sú výrazom Jalapeno označované tieto papričky iba v naloženom stave? Čerstvým zeleným plodom hovoria "cuaresmenos" (podľa mexického katolíckeho sviatku Lent čiže Cuaresma, ktorý trvá 40 dní a mnohí sa počas neho vzdávajú konzumácie mäsa) alebo "chile gordo" (v preklade tučná paprika).

Hoci majú tieto papričky nespočetné množstvo rôznych variantov líšiacich sa veľkosťou, chuťou a pálivosti, typická Jalapeno je dlhá cca 8-10 cm s priemerom 2,5 cm, má pretiahnutý zvončekovitý tvar s tupou a guľatou špičkou. Bežná pálivosť sa pohybuje okolo 8 000-10 000 SHU, slabšie druhy môžu mať aj púhych 2 500 SHU. Vzhľadom k tomu, že táto paprička sa objavuje úplne všade - od najrôznejších omáčok až po burgery alebo pizze - je pre niektoré vrcholnú skúseností s chilli a považujú ju za "pekelne" pálivú. V porovnaní s ostatnými papričkami na Scovilleho stupnici má však poriadne čo doháňať.

Zelená alebo červená?

Stretnúť sa môžete s Jalapeno papričkami oboch farieb. Zelené Jalapeno sú papričky nedozreté. Sú viac pálivé a dlhšie vydrží. Aj preto na ne v čerstvej podobe narazíte častejšie ako na tie červené. Pre zaujímavosť, akonáhle sa na zelených papričkách utvoria jemné prasklinky, dosiahla paprička vo svojej nezrelé dospelosti najlepšej chuti (hoci niektorí považujú tieto vrásky za známku nekvality). Po plnom dozretí získa farbu červenú. Červené Jalapeno majú plnšie chuť, jemnejšiu štruktúru a výraznejšie sladkosť. Bežne sú určené skôr na sušenie alebo údenie - takto upravenej sa nazývajú Chipotle.

Ochutnajte obľúbenou sušenú papričku aztéckych cisárov

Jalapeño boli považované za prvé a najstaršie kultivovanú plodinu na západnej pologuli, a to ešte v čase pred aztéckej civilizáciou. Aztékovia papričkám prikladali obrovský význam. Bežne chilli sušili na slnku, čo však u Jalapeno kvôli ich hrubé dužinaté šupke nebolo možné. Začali je preto najskôr údiť, a až potom sušiť. Vďaka tomu vznikli dnes známe Chipotle. Takto spracované Jalapeno sa stali v Aztécke ríši vysoko cenenou surovinou a boli využívané aj na prípravu jedál pre cisárskej ceremoniály. Tradične z nich bola pre cisára a jeho hostí pripravovaná omáčka, ktorá obsahovala tiež paradajky, orechy, tekvicové semienka, čokoládu a karamel. Väčšinou sa podávala k zverine, morským plodom a hydine.

S Jalapeno neurobíte chybu v žiadnom jedle, ktorým sa chystáte pohostiť návštevu, rodinu alebo úplné chilli začiatočníkov. Červené sušené Jalapeno dodajú pokrmom výraznú, ale zároveň jemnejšia hrejivosť a krásnu farbu. Vďaka svojej sladkastej paprikové chuti sa hodí prakticky do všetkých jedál, v ktorých by ste bežne použili klasickú červenú mletú papriku. Zvýrazníte nimi chuť mletého mäsa, salsy, dusených pokrmov, steakov, vajec alebo kuracieho mäsa. Ideálne sú samozrejme do tradičných mexických jedál, ako sú tacos, burritos, tamales, pokrmy z kukurice alebo fazule a najrôznejšie omáčky.

RÝCHLA DOPRAVA

Odosielame do 48 hod.

100 000 +

Spokojných zákazníkov

DOPRAVA ZADARMO

U objednávok nad 77 euro

BONUSOVÝ PROGRAM

Darčeky k vášmu nákupu