Potřebujete poradit?      5ef204cb1c60769bfb9d50bc93eaacd3.svg  +420 702 708 980  d3ec1980e56536e6a6991f4458946fcf.svg  eshop@thechillidoctor.sk

Chilli v prášku

Čili korenie v prášku sú sušené čili papričky drvené na veľmi jemný prášok. Čili prášok má dlhú životnosť, pokiaľ sa skladuje vo vzduchotesnej nádobe mimo tepla a svetla. Má široké možnosti využitia v kuchyni a jedlu dodá pikantnú ostrosť s typickou príchuťou danej papričky.

Cayenne chilli prášok 9 g

Cayenne chilli prášok 9 g

Cayenne sú vítaným hosťom každej kuchyne, v ktorej sa varí s pikantnou chuťou. Tieto červené, tenké a špicaté papričky pomleté na jemný prášok majú strednú pálčivosť a sú obľúbené po celom svete. Budú sa vynímať vo všetkých jedlách, do ktorých sa hodí červená paprika. Cayenne dodajú pokrmom rovnako výraznú oranžovú farbu, korenitú chuť, a navyše pridajú aj tie správne grády. 

Zloženie Cayenne chilli papričky 100 %
Pálivosť
  • 2
SHU jednotky 15 000
Krajina pôvodu Čína
Cena za 1 ks s DPH: 1,90 €
Skladom Expedujeme 27.03.2023
Popis

Cayenne chilli prášok 9 g

Chilli paprička ako maľovaná

Ako by ste opísali klasickú čili papričku? Červenú, tenkú a pretiahnutú, špicatou a zahnutú? A viete, že je to vlastne Cayenne paprička? Je to práve ona, ktorá je charakteristická týmto typickým vzhľadom. Tiež preto je, najmä v zahraničí, výrazom Cayenne často všeobecne označovaná čili paprička akéhokoľvek druhu.

U nás ju určite poznáte v bežne dostupnej mletej podobe ako kajenské korenie. Toto nesprávne označenie vzniklo v minulosti zlým prekladom originálneho anglického názvu Cayenne pepper, kde ale „pepper“ neznamená korenie, ale obecný názov pre papričku. 

Aj keď Cayenne papričky nemajú žiadnu signifikantne výraznú chuť, sú veľmi obľúbené pre rôznorodú pálčivosť, ktorú ponúkajú. Na svete sa nachádza asi 100 hybridných variantov tohto čili. Môžete naraziť na miernejšie Cayenne papričky, ktoré majú okolo 15 000 SHU, aj na naozaj pálčivé, dosahujúce až 90 000 SHU. Záleží na klíme, kde sa daná paprička pestuje. Cayenne z vysoko teplých oblastí sú pálčivejšie, naopak tam, kde je počasie o niečo chladnejšie, rastú papričky chuťovo jemnejšie.

Pomenované boli podľa Cayenne, hlavného mesta Francúzskej Guayany v Južnej Amerike, odkiaľ pochádzajú. V dnešnej dobe rastú prevažne v tropických a subtropických oblastiach, pričom pre komerčné účely sa najviac pestujú v Indii, Mexiku, na východe Afriky a v Spojených štátoch.

S Cayenne naprieč svetovými kuchyňami

Používate do väčšiny jedál mletú červenú papriku (či už sladkú alebo ostrú)? Čo keď ju vymeníte za najemno pomletý prášok Cayenne? Jedlu dodá rovnako výraznú oranžovú farbu, korenitú chuť, a navyše pridá aj tie správne grády.

Cayenne papričky sú využívané vo viacerých svetových kuchyniach. V Mexiku sú súčasťou enchiladas a omáčok, v čínskej kuchyni bežne dochucujú typické restované mäsové a zeleninové panve, v Thajsku karí a v Indii čatní. Všeobecne sú potom neodmysliteľnou súčasťou veľa pálčivých omáčok, predovšetkým tých, kde sa ako konzervant využíva vinný ocot. Až si nabudúce budete pripravovať jedlo z vajec, hovädzieho mäsa alebo morských plodov, skúste pridať trochu tohto pálčivého zázraku v mletej podobe. Nebudete ľutovať!

Okrem širokého využitia v kuchyni po celom svete majú tieto papričky tiež blahodarné liečivé účinky. Sú bohatým zdrojom vitamínu A, majú priaznivý vplyv pri liečbe srdcových chorôb alebo kŕčových žíl. Hrejivé čili obklady sa tiež s obľubou používajú na unavené či namožené svaly a boľavý chrbát. Štipku (zo začiatku radšej menej než viac) mletých Cayenne môžete skúsiť primiešať do liečivých a regeneračných krémov a gélov pre zvýšenie ich účinkov.

RÝCHLA DOPRAVA

Odosielame do 48 hod.

100 000 +

Spokojných zákazníkov

DOPRAVA ZADARMO

U objednávok nad 77 euro

BONUSOVÝ PROGRAM

Darčeky k vášmu nákupu